11.1 C
Rokiškis
2024 / 05 / 15

Užterštų teritorijų sąrašas kasmet pasipildo apie 60 naujų objektų

Ar jau skaitėte?

Per 24 darbo metus VŠĮ „Grunto valymo technologijos“ išvalė daugiau kaip 280 tūkst. t užteršto dirvožemio, grunto, vandens, upių ir ežerų dugno nuosėdų, naftos gaudyklių dumblo. Tačiau užterštų teritorijų sąrašas kasmet pasipildo apie 60 naujų objektų.

- Reklama -
VšĮ „Grunto valymo technologijos“ nuotrauka.

„Šiuo metu Lietuvoje yra apie 12 tūkst. užterštų objektų ir teritorijų. O žinant, kad kasmet šį skaičių papildo dar bent 60 naujų objektų, mums būtina ne tik nuolatinė „kovinė parengtis“, bet ir naujų efektyvių priemonių, moderniausių technologijų paieška, kuri neįmanoma be aukštos kvalifikacijos savo srities specialistų bei partnerių“, – sako VŠĮ „Grunto valymo technologijos“ direktorius Spartakas Petrovas.

Grunto problemos išlenda tik pajudinus žemę

VŠĮ „Grunto valymo technologijos“ direktorius Spartakas Petrovas. VšĮ „Grunto valymo technologijos“ nuotrauka.

Prioritetinė „Grunto valymo technologijų“ kryptis, pasak įstaigos vadovo, yra nafta ir jos produktais užterštų teritorijų tvarkymas, grunto bei vandens valymas. Dauguma užterštų objektų ir teritorijų – sovietmečiu susidarę vadinamieji istorinės taršos židiniai.

„Dažnai tokie objektai vizualiai neatrodo užteršti, bet vos tik pajudinus žemę paaiškėja, kad giliau esantys sluoksniai permerkti naftos produktų, – problemas vardina S. Petrovas. – Tvarkant sovietmečiu užterštas teritorijas, svarbu kiekvieną žingsnį apgalvoti, kadangi tokio pobūdžio plotuose dažnai aptinkama požeminių komunikacijų, mazuto talpų ar kitų taršos židinių, kurie nenurodyti dokumentuose.“

Problema yra ir išvalyto grunto bei dumblo realizavimas, antrinis panaudojimas. Toks gruntas ir dumblas galėtų būti naudojamas žemės ūkyje, karjerams rekultivuoti, pakelių ir pramoninių teritorijų reljefui formuoti, keliams tiesti, miesto teritorijoms tvarkyti – tai leistų taupyti gamtos išteklius. Nors žiedinės ekonomikos tema itin populiari, skatinamas atliekų perdirbimas ir pakartotinis panaudojimas, teisės aktai riboja tokias galimybes.

- Reklama -

Pvz., tiesiant kelius, pagrindo sluoksniams naudojamas smėlis, žvyras pagal reikalavimus turi būti tam tikros granuliometrinės sudėties, savybių ir pan., o apdoroto, išvalyto grunto panaudojimo galimybės ar prioritetai vis dar nėra nenumatyti. Panaši situacija ir su karjerų rekultivacija, žemės sankasų įrengimu, kitomis sritimis, kur galėtų būti tikslingai naudojamas išvalytas gruntas.

Svarbu ne tik išvalyti, bet ir kuo efektyviau tai daryti

VšĮ „Grunto valymo technologijos“ įkūrimas 1997 m. turėjo tikslą likviduoti vadinamosios istorinės taršos, avarinio naftos ir jos produktų išsiliejimo pasekmes. Šios problemos aktualios ir dabar.

„Naudodama aplinkai nekenksmingus biologinius metodus, mūsų įstaiga sutvarkė daugelį aplinkai pavojingų objektų. Pradedant tokiais objektais, kaip buvusios karinės ir naftos bazės, užterštos gyvenviečių ir pramoninės teritorijos arba tokie objektai, kaip Mindaugo vidurinės mokyklos teritorija Vilniuje“, – vardina įstaigos, orientuotos dirbti gamtai ir žmogui, vadovas.

Valymo technologijų kūrimas bei tobulinimas yra neatsiejama įstaigos veikla. Svarbu ne tik išvalyti dirvožemį, gruntą, vandenį, bet ir tinkamai, šiuolaikiškai tai padaryti. Todėl dėmesys skiriamas eksperimentinei veiklai, susijusiai su naujų, organinius teršalus oksiduojančių, mikroorganizmų paieška, naujoms technologijoms, metodams kurti ir esamiems tobulinti, atsižvelgiant į praktikos padiktuotas patirtis.

Apjungia savo ir partnerių kompetencijas

Masinis upių tiesinimas sovietmečiu pablogino buvusias natūralių upių bioįvairovės sąlygas, pakeitė tradicinį kraštovaizdį. „Grunto valymo technologijos“ su jungtinės veiklos partneriu ėmėsi iššūkio – įgyvendino upių renatūralizavimo projektą. Tai pirmasis Lietuvoje projektas, kurio metu ištiesintose upių atkarpose buvo naudojami rąstai, kelmai, akmenys. Taip buvo siekiama atkurti sąlygas, artimas natūralioms morfologinėms ir ekologinėms. Projekto metu sukaupta patirtis buvo apibendrinta rekomendacijose.

„Bendradarbiaujant su Lietuvos energetikos institutu, atliktas pabėgiuose esančių pavojingų medžiagų – policiklinių aromatinių angliavandenilių – skaidymo eksperimentas. Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Vilniaus Gedimino technikos universitetu dėl bendrų mokslinių tyrimų plėtros“, – bendradarbiavimo projektais dalijasi S. Petrovas.

„Grunto valymo technologijos“ perima ir gerąją kitų šalių patirtį, kurių viena – Skandinavijos šalių vandens telkinių valymo patirtis. Įstaigos specialistai yra parengę daugiau kaip 20 įvairių vandens telkinių valymo projektų, galimybių studijų, poveikio aplinkai vertinimo programų, atrankų ir ataskaitų; su partneriais įgyvendina ir vandens telkinių tvarkymo projektus.

Teoriją derina su praktika

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Įstaigos specialistų pastangomis išversta ir išleista Austrijos klimato apsaugos premijos laureato G. Dunst knyga „Kompostavimas ir dirvožemio mišinių gamyba. Praktinis vadovas ir patarimai sodininkams, ūkininkams ir profesionalams“. Šių knygų neatlygintinai perduota rajonų savivaldybių bibliotekoms. Parengta ir išleista knyga „Biologiškai skaidžių atliekų tvarkymas“.

VšĮ „Grunto valymo technologijos“ Jonavos skyriuje įrengtas specialus paviljonas, kuriame įstaigos specialistai teorines žinias pritaiko praktikoje. Išbandytas karštasis kompostavimo metodas naudojant Kalifornijos raudonuosius sliekus, augalų augimo aktyvatoriaus gamyba naudojant efektyviuosius mikroorganizmus. Taip pat vykdomi sunkiųjų metalų akumuliacijos augaluose eksperimentai, įrengtos gruntą valančių augalų ekspozicijos Vilniaus universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos soduose, dar viena ekspozicija bus įrengta Marijampolėje, bendradarbiaujant su Marijampolės profesinio rengimo centru.

Naujovių paieškos Lietuvoje ir užsienyje

„Grunto valymo technologijos“ turi skyrius Jonavoje (Daigučiuose) ir Klaipėdoje (Kiškėnuose), kur valomas užterštas gruntas, dumblas ir vanduo; atliekami užteršto grunto ar dumblo valymo darbai ir laikinose valymo aikštelėse.

Įstaigoje dirba 24 darbuotojai – gamtininkai, chemikai, inžinieriai, ekonomistai, – kurie naujovėmis dalinasi mokslo konferencijose Lietuvoje ir užsienyje.

Didinant ir efektyvinant pajėgumus, nuolat atnaujinama grunto aeravimo, homogenizavimo technika, laboratorinė įranga naftos produktų koncentracijai tirti ir kitiems grunto bei vandens parametrams nustatyti ir analizuoti. Bendradarbiaujant su Lietuvos ir užsienio mokslo įstaigomis, tobulinamos ir kuriamos naujos grunto, dumblo ir vandens valymo technologijos, biopreparatai.

Su Gamtos tyrimų centro mokslininkais sukurtas naujas mikrobiologinis preparatas užterštam gruntui valyti. Šiuo metu atliekami ir kitais metais bus tęsiami naujojo preparato panaudojimo gamybiniai eksperimentai.

Specialistų sąjungininkas – suinteresuota visuomenė

Efektyvus veikimas, S. Petrovo žodžiais, neįmanomas be visuomenės palaikymo, kurį lemia ir informacijos sklaida. Todėl veiklos pelną VšĮ skiria švietimui: rengia bei leidžia mokslo ir mokslo populiarinimo literatūrą, žodynus, vadovėlius aplinkos apsaugos temomis, vykdo ir remia nevyriausybinių organizacijų, mokslo, mokymo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų vykdomus ekologinio švietimo projektus, konkursus, konferencijas.

2012 m. „Grunto valymo technologijos“ įsteigė prof. Karolio Jankevičiaus – įžymaus Lietuvos botaniko, mikrobiologo, gamtosaugininko, biomedicinos mokslų daktaro – vardinę stipendiją. Ji skiriama gabiems Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto mikrobiologijos ir biotechnologijos mokslų srities studentams.

„Aplinkos kokybė negali būti išimtinai tik specialistų reikalas. Efektyvią veiklą lemia ir visuomenės palaikymas, todėl mums svarbu dalintis savo projektais, rezultatais, kelti klausimus ir kartu ieškoti sprendimų. Informuota visuomenė yra suinteresuota visuomenė. Mūsų veikloje tai yra svarbiausias partneris“, – sako VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktorius S. Petrovas, pabrėždamas, kad tai yra pats paveikiausias kelias kuriant sveiką, švarią, saugią Lietuvos aplinką.

 

TOP naujienos

Ilgas šaulio kelias iki olimpinės svajonės išsipildymo

Alytuje gyvenantis šaulys Karolis Girulis kantriai šūvis po šūvio jau 23 metus ėjo olimpinės svajonės link, kol galiausiai šių metų Europos čempionate nugvelbė paskutinį...

„Iki“ skelbia aktualias akcijas: specialios nuolaidos perkant bent už 20 Eur ir kiti savaitės pasiūlymai

Apsipirkti taupiai – kiekvieno pirkėjo siekiamybė. O sekant įvairiausias prekybos tinklų siūlomas nuolaidų programas – tai padaryti dar ir paprasta. Pavyzdžiui, prekybos tinklo „Iki“...

Automobilių taršos mokestis: dažniausiai užduodami klausimai

Automobilis užtikrina mūsų judėjimo poreikius. Vis dėlto kiek už kiekvieną nuvažiuotą kilometrą tenka teršalų mūsų plaučiams ir atmosferai, lemia konkretaus modelio pasirinkimas. Limuzino klasės...

Artimiausiomis dienomis įsivyraus gražūs orais

Įsitvirtinusi aukšto slėgio sritis artimiausiomis dienomis dovanos gražius orus. Šiandien be lietaus. Vėjas pietų, pietryčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16 laipsnių šilumos. Spalio 30 d. lietaus...

ORAI: laukiama krušos, perkūnijos, šalnų ir lietaus

Sekmadienį Lietuvoje bus karšta, laukiama iki 25 laipsnių šilumos, tačiau vietomis gali iškristi kruša. Tuo metu savaitės pradžioje laukiama lietaus, perkūnijos ir šalnų, informuoja sinoptikai. Kaip skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, sekmadienio dieną vietomis trumpas lietus,...

J. Nainys apie pasirodymą prieš 10 tūks. žmonių: „Patiri tokių emocijų, kad net plaukeliai...

Paskutinėje laidoje „Vakarėja su Martynu Starkumi“ šį šeštadienį svečiuosis populiarus didžėjus, laidų vedėjas Jonas Nainys. Elektroninės muzikos gerbėjams jis puikiai pažįstamas kaip DJ Jovani. Laidoje jis kalbės apie itin darbingą ir labai greitai pralėkusią...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS