10.5 C
Rokiškis
2024 / 09 / 29

Robotizacija darbo vietų neatims, tačiau verslas turės pasistengti

Ar jau skaitėte?

Nuotrauka Gerd Altmann iš Pixabay

Procesų automatizaciją taiko kone kiekvienas Lietuvoje veikiantis užsienio kompanijų verslo ir IT paslaugų centras, tačiau stinga platesnio kalbėjimo apie robotizacijos poveikį visos šalies ekonomikai, įsitikinę antrą kartą vykstančios „IPA meetup“ konferencijos organizatoriai. Iki šiol nėra daug galimybių dalintis savo patirtimi bei sėkmės istorijomis, trūksta reikalingas kompetencijas turinčių darbuotojų rengimo programų, o tai nulemia ir aršią konkurenciją dėl talentų.

- Reklama -

Automatizacijos taikymas Lietuvoje įsikūrusiuose tarptautinių kompanijų verslo paslaugų centruose per pastaruosius metus žengė į priekį. „Investuok Lietuvoje“ turimais duomenimis, verslo procesus automatizuoja bent trečdalis jų. 2018 m. pabaigoje juose veikė per 617 robotų – 80 proc. daugiau lyginant su ankstesniais metais. Juos naudojančiose kompanijose vidutiniškai 13 proc. procesų jau yra automatizuoti, o 35 proc. įmonių pradėjo diegti sudėtingesnius autonominio ir pažangaus automatizavimo sprendimus. Anot „Investuok Lietuvoje“ verslo paslaugų ir IRT komandos vadovo Laisvio Makulio, tai rodo poreikį kurti glaudesnę tokių įmonių ekosistemą.

„Daugelyje šiuos sprendimus taikančių organizacijų viskas prasidėjo nuo kelių darbuotojų iniciatyvos, kurie „Microsoft Excel“ programoje sukūrė individualias greitųjų klavišų kombinacijas ar funkcijas, pagreitinančias darbo eigą. Nors technologijos sudėtingėja, iki šiol Lietuvoje trūksta erdvės, kurioje būtų galima dalintis žiniomis ir spręsti robotizacijos diegimo eigoje iškylančius klausimus, tikimės, kad Lietuva taps automatizacijos ir dirbtinio intelekto centru Europoje“, – pažymi jis.

Antrą kartą organizuojama „IPA meetup“ konferencija siekia suburti visus automatizaciją taikančius specialistus į vieną vietą, paskatinti žinių ir kontaktų kaitą. Tikimasi, kad tai prisidės keičiant bendrą šalies technologinę aplinką.

Aukštesnę pridėtinę vertę kurianti veikla

„IPA meetup“ konferencija

„Danske Bank“ Robotikos skyriaus plėtros vadovas Rokas Piškovas sako, kad automatizacijos procesus galima apibrėžti ne viena sąvoka. Vieną jų galima sutikti ir „IPA meetup“ konferencijos pavadinime. Terminu IPA („Intelligent Process Automation“, liet. išmanus procesų automatizavimas) apibūdinama visos organizacijos kaita ir integralus pasirengimas diegti procesų automatizavimą, taikyti duomenų analitiką ar save apsimokančius algoritmus.

- Reklama -

„Nors kiekviena konkreti pasitelkto automatizavimo užduotis skiriasi, sujungtos jos gali automatizuoti ištisą verslo operacijų grandinę. Tai griauna įsitikinimą, kad automatizavimas svarbus tik informacinių technologijų specialistams (verslo procesų analitikams ir inžinieriams, informacinių sistemų ar jų sprendimų architektams), iš tiesų, tai svarbu ir daugeliui kitų funkcinių specialistų“, – sako jis.

Piškovas pagrindine automatizacijos nauda laiko nuo rutiniškų užduočių išlaisvintus darbuotojus, be to tai mažina žmogiškosios klaidos tikimybę ir kaštus, didina efektyvumą. Vienas iš pagrindinių IPA diegimą lydinčių mitų, kuriuos siekta paneigti konferencijoje – pasakojimas apie robotų perimtas žmonių darbo vietas.

„Procesų automatizavimas neatims darbo vietų iš žmonių, bet išlaisvins juos nuo nuobodžių ir monotoniškų darbų. Darbuotojai galės atlikti didesnę pridėtinę vertę kuriančias užduotis, išnaudoti savo kūrybinį potencialą“, – įsitikinęs „Danske Bank“ Robotikos skyriaus plėtros vadovas.

Reikalingi pokyčiai švietime

Ilgalaikėje perspektyvoje Lietuva ne tik siekia plačiau taikyti bazinio lygio procesų automatizavimą, bet tikisi pritaikyti ir aukštesnio laipsnio sprendimus. Renginio dalyviai pastebi, kad tam reikia plačiau pasitelkti mašininį mokymąsi (angl. Machine Learning), dirbtinį intelektą ir sumaniąją automatizaciją, o tai neįmanoma be pokyčių tiek versle, tiek švietimo sistemoje.

„Šiuo metu daugelis automatizavimą taikančių organizacijų savo darbuotojus „užaugina“ pačios, steigdamos talentų programas ar taikydamos kitas priemones. Kol kas universitetuose robotizacijos moduliai yra tik pasirenkamasis dalykas, todėl būtina ieškoti specialistų rengimo galimybių ir švietimo sistemoje. Kompanijos atsargiai žiūri į darbuotojų augimą, mat jų mokymas yra laikui imlus procesas, kurį tenka atlikti savo lėšomis“, – kalba nuo 2020 m. savo veikloje IPA įrankius pradėjusios taikyti Suomijos plieno gaminių bendrovės „Outokumpu“ procesų automatizavimo kompetencijų centro vadovas Šarūnas Grigas.

Prisidėti prie automatizacijai tinkamos aplinkos kūrimo turėtų ir vastybinės institucijos. Paskatos ir įrankiai automatizacijos plėtrai leistų Lietuvai kurti aukštesnę pridėtinę vertę ir pritraukti naujus paslaugų centrus bei investicijas ateityje. Vis dėlto pokyčiams ruoštis turi ir pats verslas.

„Nors IPA neatima darbo vietų iš darbuotojų, konkurencinio pranašumo gali netekti į juos atsainiai žiūrinčios įmonės. Automatizacijos nereikia diegti aklai – pirmiausia būtina įvertinti sprendžiamą problemą, susidėlioti aiškią pokyčio strategiją ir žinoti, kokių tikslų siekiama pasitelkus technologijas“, – apibendrina R. Piškovas.

Živilė Brazė
„Danske Bank“ komunikacijos projektų vadovė

TOP naujienos

Karštą dieną atgaivins – didelis ąsotis su šaltu vandeniu ir žiupsnelis vaizduotės

Termometro stulpeliams vasarą pasiekus aukščiausią tašką, ieškome bet kokios atgaivos formos. Žinoma, labiausiai džiugina šviežias ir gaivus gėrimas, kurio skonis suteikia tokį malonumą, kad...

Gyventojai grįžta į senas vėžes: pradeda sau leisti daugiau

Prasidėjusi vasara ir sumažėjusi baimė dėl keletą mėnesių šalį temdžiusios COVID-19 bangos paskatino gyventojus tęsti dar iki paskelbiant karantiną užsibrėžtus planus. Daugelis mano, kad...

Muzikos prekių e.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300...

Ilgąjį Velykų savaitgalį gaisruose žuvo du žmonės, trys patyrė traumų

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 102 gaisrų ir atliko 85 gelbėjimo darbus. Gaisrų metu žuvo du žmonės, trys buvo traumuoti....

Išvenkite šventinio pasiruošimo karštligės ir Kalėdų laukite džiaugsmingai: ekspertė atsakė, kaip be streso...

Kalėdiniai dovanų rinkiniai su gardžiais maisto produktais – patogus ir veiksmingas būdas įveikti dažnai nelengvą šventinio apsipirkimo užduotį. Tad artėjant žiemos švenčių sezonui iš anksto dailiai ir stilingai supakuoti dovanų rinkiniai tampa puikia išeitimi, padedančia išvengti pasiruošimo karštligės. Anot prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų...

Vartotojų gynėjai paaiškino, į ką atkreipti dėmesį prieš perkant Kalėdinių dovanas

Dovanų sūnui užsakytas mobilusis telefonas keliavo daugiau nei pusantro mėnesio, nors pardavėjo tinklalapyje žadėta pristatyti per 1–2 darbo dienas. Tokia „dovana“ sūnaus nepradžiugino, o tėčiui teko kreiptis į vartotojų teisių gynėjus. Ši situacija, vis...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS