11.1 C
Rokiškis
2024 / 05 / 12

Gydytoja dietologė pataria vasarą saldumynus keisti sveikatai palankesniais: cukrų gali atstoti uogos ir vaisiai

Ar jau skaitėte?

Atostogaudami vasarą leidžiame sau pasmaližiauti dažniau nei įprastai. Tiesa, mitybos specialistai primena, kad saldumynus reikia vartoti itin saikingai – nors iš jų ir gaunama energijos, dažnai juose gausu tuščių kalorijų, pridėtinio cukraus, įvairių maisto priedų, organizmui nenaudingų riebalų, mažai vertingų maistinių medžiagų. Anot gydytojos dietologės, dr. Editos Gavelienės, vis daugiau kalbama apie priklausomybę saldumynams. Tai dar viena priežastis, kodėl jiems reikėtų ieškoti sveikatai naudingesnių alternatyvų. Prekybos tinklo „Rimi“ maisto technologė Lina Barčaitė vasaros sezonu siūlo cukrų desertuose keisti saldžiomis medumi, uogomis bei vaisiais ir dalijasi naminių batonėlių su datulėmis receptu.

- Reklama -

Audioknyga: KĄ JIE MUMS PADARĖ. Lietuvos gyvenimas traumų psichologijos žvilgsniu. Pasiklausykite 20 min. nemokamai >>


Saldumynai – tik retkarčiais

Prekybos tinklo „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė dr. Edita Gavelienė tikina, kad bet kuriame amžiaus tarpsnyje perteklinis pridėtinio cukraus vartojimas nėra naudingas žmogaus sveikatai. Pasak jos, dažnai tikima, kad saldumynai pagerina savijautą bei nuotaiką, tačiau iš tiesų saldaus maisto skonio įtakotas komforas – trumpalaikis, dažnai pasibaigiantis savigrauža.

Gydytoja dietologė pataria vasarą saldumynus keisti sveikatai palankesniais- cukrų gali atstoti uogos ir vaisiai.

„Pasilepinti desertais nėra mirtina nuodėmė. Svarbiausia – jausti aiškias ribas, nes blogybė yra ne pats cukrus, o jo perteklius. Saldumynų nereikėtų valgyti dažniau nei porą kartų per savaitę. Verta žinoti, kad natūraliai maiste randami cukrai, pavyzdžiui fruktozė (vaisiuose), laktozė (piene), saikingai vartojant yra naudingi ir reikalingi“, – sako E. Gavelienė.

Vis dėlto, kai saldumyno poreikio tenkinimui vaisių nepakanka, gydytoja pataria rinktis juodąjį šokoladą. „Juodajame šokolade yra mažesnis pridėtinio cukraus kiekis, be to, randama medžiagų, pasižyminčių antioksidacinėmis bei antiuždegiminėmis savybėmis. Pagal šias savybes juodasis šokoladas galėtų būti laikomas sveikatai palankesniu saldumynu. Išsirinkti kokybišką juodąjį šokoladą nesunku. Kuo jame didesnis procentas kakavos ir mažiau sudedamųjų dalių, tuo produktas bus kokybiškesnis. Kakavos šokolade turėtų būti ne mažiau nei 70 procentų“, – pataria mitybos ekspertė.

Pakaitalų daug, nesunku ir pasigaminti patiems

Pasak prekybos tinklo „Rimi“ maisto technologės L. Barčaitės, dažnai vietoje cukraus saldumynuose būna naudojami kiti saldikliai, pavyzdžiui, eritrolis ar stevija, kurių galima atskirai įsigyti ir vartojimui namuose. Tiesa, kai kurie saldikliai gali būti net iki 200 kartų saldesni už cukrų, tad juos vartoti reikėtų atsargiai ir saikingai.

- Reklama -

„Jei norite sveikatai palankesnių desertų, reikėtų visų pirma atidžiai skaityti etiketes parduotuvėse. Lengvesnis būdas – tokių saldumynų pasigaminti namuose. Sveikatai palankesnius saldumynus galima paruošti naudojant kakavos sviestą, medų, karamelės skonį primenančias datules, įvairias sėklas. Vasara itin palanku naudoti šviežius ir liofilizuotus vaisus ar uogas, pavyzdžiui, bananus, taip pat sirupus – klevų ar obuolių“, – siūlo L. Barčaitė.

Maisto technologė tikina, kad privalumu tampa ir tai, jog tokių saldumynų gamyba neužtrunka: „Palankesnius sveikatai saldumynus netrunka ilgai pasigaminti, nes dažniausiai tai mažai kepti arba visai nekepti saldumynai. Be to, galima ir sutaupyti – neretai pasigaminti sveikesniam desertui pakaks vos kelių ingredientų, kuriuos galimai ir taip turite namuose.“

Pasak L. Barčaitės, pabodus įprastiems sveikuoliškų saldumynų skoniams, juos galima gardinti įvairesniais pagardais – mėgstamais prieskoniais ir prieskoninėmis žolelėmis: mėtomis, čiobreliais, rozmarinais ar bazilikais.

Maisto technologė dalijasi ir itin greit paruošiamo sveikatai palankaus deserto receptu, kuriam prireiks vos kelių ingredientų.

Anakardžių batonėliai su datulėmis ir spanguolėmis

Reikės:

  • 200 g anakardžių;
  • 115 g medaus;
  • 35 g migdolų miltų;
  • 1 šaukštelio riešutų kremo (sviesto);
  • 60 g spanguolių;
  • 60 g džiovintų datulių;
  • Žiupsnelio druskos.

Gaminimo eiga:

1. Įkaitinkite orkaitę iki 150 °C. Kepimo formą išklokite sviestiniu popieriumi.

2. Anakardžius truputį susmulkinkite.

3. Dubenyje sumaišykite visus produktus. Sukrėskite į kepimo formą. Masę stipriai prispauskite. Kepkite 25 minutes. Išimkite iš orkaitės ir leiskite 1 valandą atvėsti.

4. Įdėkite į šaldytuvą 1 valandai. Batonėlius supjaustykite ir suvyniokite į popierių.

Batonėlius galite laikyti kambario temperatūroje iki vienos savaitės, tačiau ilgainiui jie tampa lipnūs, todėl patartina laikyti šaldytuve. Laikant šaldytuve batonėlių galiojimo laikas gali būti iki dviejų savaičių.

Skanaus!

TOP naujienos

Daugėja prastovas skelbiančių įmonių (įmonių sąrašas)

Įvedus visuotinį karantiną šalyje, vis daugiau įmonių skelbia prastovas. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, šiuo metu prastovas darbuotojams yra paskelbusios 3846 įmonės. Galiojančiose prastovose...

Mineralai, virtę sveikatinančių procedūrų pagrindu

Atrodo, kad viskas, ko imasi „Vytautas Mineral SPA“ vadovė, mineralinio vandens prekės ženklų vystytoja Aistė Pranckuvienė, einasi tarsi iš pypkės, tačiau moteris atvira –...

Vyrus pasiglemžianti liga: kaip jai užkirsti kelią?

Prostatos vėžys – tai dažniausia vyrų gyvybes pasiglemžianti onkologinė liga Lietuvoje. Statistikos tarnybos „Eurostat“ duomenimis, kasmet nuo prostatos vėžio Europos Sąjungoje miršta daugiau nei...

Šeimos gydytoja: technologijos sveikatai stebėti po truputį išstumia savigydą

Ant dažno gyventojo riešo galima pamatyti išmanųjį laikrodį ar apyrankę, matuojančią žingsnius ar pulsą, o prasidėjus koronaviruso pandemijai išpopuliarėjo ir pulsoksimetrai – prietaisai, matuojantys...

Mokinių rudens atostogos pailgės dviem dienomis

Visiems mokiniams dviem dienomis pratęsiamos rudens atostogos: tiek, kad po Vėlinių būtų grįžtama į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t.y. septynioms dienoms. Intelektinis žaidimas internete Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie...

Ugniagesiams perduota naujų cisterninių automobilių

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui (PAGD) perduota 20 naujų automobilių cisternų. PAGD duomenimis, 2022 m. kovo mėnesį buvo pasirašyta pirkimo sutartis dėl 58 automobilinių cisternų, todėl dar 38 automobiliai ugniagesius pasieks rudenį. „Kiekvienas padalinys gaus...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS