20 C
Rokiškis
2024 / 07 / 27

Mes tikimės kaimynų pagalbos bėdoje, bet patys su jais – tik pasisveikiname

Ar jau skaitėte?

Tyrimas parodė, kad daugiau negu pusė Baltijos šalyse gyvenančių žmonių su kaimynais nekuria ir nepalaiko draugiškų santykių, o apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Tik vienas iš dešimties Baltijos šalių gyventojų į kaimynus kreipiasi pagalbos. Vos keli procentai su kaimynais vieni kitiems paskambina ar drauge švenčia šventes.

- Reklama -
Draugai. Nuotrauka Florencia Viadana iš unsplash.com

Tai atskleidė draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu „Nielsen“ atlikta reprezentatyvi Baltijos šalių gyventojų apklausa.

Draudimo bendrovės „Gjensidige” vadovas Marius Jundulas atkreipia dėmesį, kad santykiai su kaimynais tampa vis svarbesniais žmonių emociniam saugumui. „Pastarąjį pusmetį visų Baltijos šalių gyventojams teko išmokti gyventi pasikeitusiomis aplinkybėmis. Koronavirusas sumažino visuomenės socialinių kontaktų skaičių, o saugumo jausmas šiandien tapo vienu kritiškiausių savijautos taškų mūsų visuomenėje. Todėl kaimynystės santykis pastaruoju metu įgavo ypatingą svarbą. Žmonės rūpinosi vieni kitų pirkiniais, pakaitomis dezinfekavo laiptines ir liftus, siūlė kitokią pagalbą. Tikėtina, kad sukurti ryšiai stiprės ir toliau”, – sako draudimo bendrovės generalinis direktorius.

Pasak M. Jundulo, per pastarąjį pusmetį pamatėme, kad svarbiausiais tampa greta esantys žmonės. „Būtent jais turime pasirūpinti pirmiausiai – kad visi jaustųsi saugūs ir apsaugoti, kad kiltų kuo mažiau nesklandumų gyvenant naujomis aplinkybėmis. Ką galime dabar padaryti –  užmegzti ir palaikyti nuotolinį saugų kaimynystės ryšį ir padėti visiems kartu jausti bendrystę bei rūpestį, kad sukurtume vieni kitiems didesnį saugumo jausmą”, – pabrėžia draudimo bendrovės vadovas.

Tyrimo duomenimis, lietuviai dažniau negu latviai ir estai kaimynus laiko draugais. Su kaimynais draugystę yra užmezgę 14 proc. Lietuvos, 13 proc. Estijos ir 10 proc. Latvijos gyventojų.

Tuo tarpu, prireikus pagalbos, į kaimynus dažniau kreipiasi estai. Taip bliūkšta stereotipas, esą jie yra santūriausi Baltijos šalių gyventojai. Ištiesti kaimynišką pagalbos ranką prašo 14 proc. Estijos, 11 proc. Lietuvos ir 9 proc. Latvijos žmonių. 

- Reklama -

„Nepaisant to, kad su kaimynais bičiuliaujamės ir į juos kreipiamės pakankamai retai, kaimynai turi itin aukštą visuomenės pasitikėjimą. Kartu su Žmogaus studijų centru mūsų bendrovės atlikti tyrimai rodo, kad net 81 proc. Lietuvos žmonių tiki, jog, esant svarbiam reikalui, kaimynai išties pagalbos ranką. Situacija kiek kontraversiška: tikimės, kad mums kaimynai padės, kai patys nerodome iniciatyvos“, – sako M. Jundulas.

Tyrimas parodė, kad tik 5 proc. Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų paskambina kaimynams. 4 proc. lietuvių ir latvių bei 3 proc. estų prisipažįsta su kaimynais visiškai nebendraujantys.

„Jei žinote, kad jūsų name yra vienišų žmonių, pasistenkite sužinoti, kaip jiems sekasi – galbūt turite jų telefoną ir galite paskambinti. Parodykite iniciatyvą ir palikite jiems raštelį su savo telefonu, jei esate pasirengę pagelbėti nupirkti maisto ar vaistų. Pasidomėkite, ar jie gali pasirūpinti savo keturkojais, o gal paprasčiausiai neturi su kuo pasikalbėti“, – sako M. Jundulas.

Jis atkreipia dėmesį, kad iš pirmo žvilgsnio nereikšmingas dėmesys fiziškai arčiausiai gyvenantiems žmonėms leis sukurti socialinius ryšius – tvirtesnę kaimynų bendruomenę, jaukesnį mikroklimatą daugiabutyje ar gyvenamųjų namų kvartale.

Vis dėlto vos 3 proc. Estijos ir 2 proc. Latvijos bei mūsų šalies gyventojų prisipažino, kad jų santykiai su kaimynais yra prasti. „Vadinasi, socialiniai ryšiai tiesiog nėra užmegzti ir dabartinės aplinkybės, kuriomis gyvename, yra itin reikšmingos bei palankios juos sukuriant“, – sako M. Jundulas.

Jovita Aukštuolytė Minderienė
Komunikacijos vadovė Baltijos šalims

TOP naujienos

Kalėdoms ragina rinktis gamtai draugiškas dovanas iš saugomų teritorijų

Gamtininkai ragina verslo partnerius ir artimuosius nudžiuginti darnia dovana iš nacionalinių ir regioninių parkų – rinktis gaminį ar paslaugą, pažymėtą saugomų teritorijų produkto ženklu...

Ekspertai dalinasi patarimais, kaip įsirengti namų kino teatrą

Dar visai neseniai geriausias būdas žiūrėti įvairius filmus su draugais buvo eiti į kiną kartu. Laikai keičiasi ir noras lankytis viešose vietose sumažėjo. Pirmenybė...

Floristas patarė, ką daryti, kad gėlės nespėtų nuvysti dar prieš įteikiant mokytojai: TOP klaidos ir kaip jų išvengti

Rugsėjo 1-oji – tai diena, kai ilgą laiką buvę tušti mokyklų kabinetai prisipildo ne tik po vasaros atostogų susirinkusių mokinių klegesio, bet ir įvairiausių...

Ką pilti į elektromobilį?

Išmetamosiomis dujomis oro neteršiančių automobilių komplektacijos pokyčiai kelia naujų iššūkių atsarginių dalių ir tepalų gamintojams. Nors į elektrines transporto priemones nereikia pilti kuro, kiti...

„Iki“ primena, kaip sutaupyti: pasinaudokite aktualiais nuolaidų pasiūlymais

Nusipirkti mėgstamų produktų ir parduotuvėje išleisti kuo mažiau – kiekvieno pirkėjo siekiamybė. Pasinaudojus įvairiausiais prekybos tinklo „Iki“ nuolaidų pasiūlymais, tai padaryti – paprasta. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairių akcijų...

Vaikų stovyklos ir nevaikiškos traumos. Ką svarbu žinoti tėvams?

Vasara – vaikų itin laukiamas ir mėgstamas metų laikas, kai pasibaigus mokslo metams prasideda nerūpestingas laikotarpis. Šiemet jis dar įsimintinesnis – po nuotolinių mokslų ir ilgo karantino, galiausiai yra galimybė susitikti su bendraamžiais ar...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS