15.2 C
Rokiškis
2024 / 04 / 29

Silkė per sūri? 5 būdai situaciją pataisyti – tiks ne tik pienas

Ar jau skaitėte?

Skaniai paruošta šventinė silkė gali suvilioti net ir tuos, kurie žuvies sakosi nemėgstantys. Nebrangi, bet gardi, riebi žuvis Kūčių vakarą virsta įvairiausių kulinarinių šedevrų pagrindiniu ingredientu. Kad jie tikrai pavyktų, visų pirma reikia pasirūpinti pačios silkės skoniu. Neretai jos sūrumas gali užgožti viską – tačiau ne bėda, nuo to išgelbės visai paprasti ir nedaug kainuojantys prekybos tinklo „Iki“ mėsos technologo metodai.

- Reklama -

Ieško klasikos, bet nevengia drąsesnių skonių

„Artėjant šventėms retas pirkėjas išeina iš parduotuvės neįsigijęs bent vienos silkės ar jos gaminių. Matome, kad jų pardavimai stipriai ūgtelėjo dar likus kelioms savaitėms iki Kūčių – akivaizdu, kad lietuviai didžiausioms metų šventėms ruošiasi atsakingai ir mėgsta iš anksto „pasirepetuoti“ receptus, atrasti labiausiai jų skoniams patinkančią silkę“, – pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ Komunikacijos vadovė.

Silkė.

Nors per žiemos šventes daug lietuvių ištikimi klasikinei pačių ruošiamai silkei, metams bėgant naujos tendencijos keičia pirkėjų elgseną. Pasak V. Budrienės, vis daugiau dėmesio iš laiką ir pinigus taupančių pirkėjų sulaukia „Iki“ kulinarų paruošti švenčių stalui tinkantys patiekalai, tarp jų – ir iš silkių.

„Besikeičiantys lietuvių mitybos įpročiai taip pat diktuoja naujas madas. Kasmet vis daugiau žmonių atranda silkę be aliejaus, kuri turi mažiau riebalų. Taip pat noriau eksperimentuojama su skoniais – pirkėjai ieško jau pagamintų gurmaniškų variacijų, tokių kaip silkė su grybais, troškintomis daržovėmis, spanguolėmis ar kaparėliais“, – vardija V. Budrienė.

Jei per sūru – gelbės ir mirkymas, ir tinkami prieskoniai

Įsigijus jau paruoštą silkės patiekalą, galima jaustis ramiau, kad skoniai jame jau bus subalansuoti. Tuo tarpu ruošiant šventinę silkę patiems, svarbu atrasti maloniausią skonių derinį, kurį gerokai pagadinti gali per sūri žuvis.

„Sūdymas yra vienas iš veiksmingiausių ir populiariausių silkių konservavimo būdų. Į žuvį įsigėrusi druska apsaugo ją nuo gedimo ir leidžia ilgai išlaikyti. Visgi, kartais silkės sugeria per daug druskos, dėl ko gali nukentėti jų skoninės ir maistinės savybės. Laimei, patiekalą galima visai lengvai išgelbėti – tam egzistuoja net keli metodai. Populiariausi jų yra silkės mirkymas, tačiau ir neturit tam laiko vis tiek galite sumažinti žuvies sūrumą“, – sako „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bičkovas.

- Reklama -

Vanduo. Pats paprasčiausias būdas – prieš ruošimą pamirkyti silkę vandenyje. Pirmiausia į dubenį sudėkite silkę, užpilkite ją šaltu vandeniu ir atidėkite kelioms valandoms į šalį. Galima įdėti ir ledukų – taip silkė išlaikys tvirtesnę tekstūrą. Kiek mirkyti silkę vandenyje? Mažiausiai valandą, bet laikas priklausys nuo jūsų skonio ir ruošiamo patiekalo. Patikimiausias metodas yra tiesiog atpjauti mažą gabalėlį ir paragauti, ar sūrumas jau yra tinkamo lygio.

Pienas. Jei norite pagreitinti mirkymo procesą, naudokite pieną. Jis greičiau neutralizuoja sūraus skonio pojūtį. Nepamirškite, kad pienas turi būti šaltas! Jeigu mirkote ilgiau, pieną (kaip ir vandenį) reikėtų kelis kartus pakeisti į šviežią.

Pasukos arba rūgpienis. Trečias būdas pašalinti druskos perteklių iš silkės – mirkyti žuvį rūgščiame piene arba pasukose. Šio metodo dėka savo patiekalui papildomai suteiksite šiek tiek rūgštelės.

Alus. Alus suminkština žuvį ir išryškina jos skonio gylį. Silkę mirkykite alaus ir prieskonių, pavyzdžiui, juodųjų pipirų žirnelių ir lauro lapų, mišinyje. Dėl šio mišinio žuvis įgauna nepakartojamą skonį, o iš jos pagaminti patiekalai tiesiog tirpsta burnoje. Tiesa, šis metodas imlus laikui. Alų su prieskoniais reikėtų kelias minutes sušildyti ant viryklės, tuomet atvėsinti ir užpilti silkę stiklainyje. Užsukus dangtelį žuvį reikėtų palikti 12-24 valandoms vėsioje vietoje.

Actas ir cukrus. Jeigu mirkymui laiko visai neturite, į pagalbą ateis dar vienas būdas. Sūrumui duokite atsaką su rūgščiais ir saldžiais priedais – įpilkite acto ir įdėkite cukraus. Šių dviejų ingredientų derinys subalansuos sūrų skonį. Tačiau nepersistenkite su cukraus kiekiu, kad silkė netaptų saldi.

Kūčioms – gaivi ir spalvinga silkė su ridikėliais

Kūčių vakarienė – gera proga paruošti įdomesnę silkės versiją. „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo atsisakyti riebaus majonezinio padažo ir silkę verčiau paruošti su ridikėliais.

„Be traškių ridikėlių, į šią silkę įdėkite ir marinuotų grybų bei agurkų – patiekalas bus itin išraiškingo ir gaivaus skonio. Tokią silkę galite paruošti likus kelioms dienoms iki Kūčių, kad sutaupytumėte laiko paskutinę dieną. Be to, ilgiau marinuota silkė bus skanesnė“, – pataria G. Urbonavičiūtė.

Porcijos: 5–6
Gaminimo laikas: iki 60 min.

Reikės: 3 silkės filė, 4-5 ridikėlių, keleto marinuotų grybų, nedidelio raudonojo svogūno, 3-4 marinuotų agurkėlių, 4 šaukštų šalto spaudimo aliejaus (pvz., linų sėmenų arba rapsų), juodųjų pipirų žirnelių, šviežių krapų patiekimui.

Gaminame:

1. Jeigu silkė sūri, kelias valandas pamirkykite vandenyje ar kitame pasirinktame aukščiau paminėtame skystyje. Tada ištraukite ir supjaustykite didesniais gabalėliais.

2. Nulupkite svogūną ir smulkiai supjaustykite. Grybus ir agurkus supjaustykite panašaus dydžio kubeliais ir sudėkite į sietelį, kad nutekėtų skystis. Jo neišpilkite. Sudėkite svogūną, agurkus ir grybus į dubenį, įpilkite šaukštą aliejaus ir išmaišykite. Sudėkite ant lėkštės dugno.

3. 2 šaukštus skysčio, gauto nusausinus agurkus ir grybus, sumaišykite su 3 šaukštais aliejaus, įberkite keliolika juodųjų pipirų grūdelių ir paruoštą marinatą užpilkite ant silkių, pridėkite griežinėliais supjaustytų ridikėlių ir išmaišykite. Sudėkite silkes ant marinuotų daržovių sluoksnio. Indą su silkėmis uždenkite dangčiu ir padėkite marinuotis vėsioje vietoje.

4. Prieš patiekdami silkes apibarstykite krapais ir patiekite su šviežios duonos riekelėmis.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Astrologinė prognozė gruodžio 12-ajai, antradieniui

AVINAS. Gali paaiškėti, kokia nauda ar nuostolis nusimato iš ilgalaikio įdirbio bei dėl vykstančių pokyčių. Tolima kelionė gali būti pavojinga. Apskritai kelyje būkite itin...

Archeologija šimtametės akimis: Rimutei Rimantienei – 100

Spalio 25 d. žymi Lietuvos akmens amžiaus tyrinėtoja habil. dr. Rimutė Rimantienė švenčia šimto metų sukaktį. Dailus jos raštas – o gražiai rašyti mokėjo...

Kalėdos namuose: 3 tradiciniai ir nostalgiški kepinių receptai

Tikriausiai nei vienas neįsivaizduoja savo šventinio stalo be jau tradiciniais tapusių mamos ar močiutės kepinių: lengvų ir minkštučių plikytų pyragėlių, traškių žagarėlių, aguonomis ir...

Patarimai tėvams, kaip ugdyti vaikų finansinį raštingumą

Neretai finansų planavimas yra iššūkis net suaugusiems – Lietuvos banko inicijuota apklausa rodo, kad net 69 proc. respondentų vertina savo finansinio raštingumo lygį prastai....

Atitarnavusios Kalėdų eglėms – specialios surinkimo vietos

Pasibaigus kalėdiniam laikotarpiui, palangiškiai raginami būti sąmoningi ir tinkamai atsisveikinti su eglutėmis – nupuoštų žaliaskarių nemesti į buitinių atliekų surinkimo konteinerius, o palikti jas specialiai šiam tikslui įrengtose eglių surinkimo vietose ar specialiuose konteineriuose. Atitarnavusias...

Patikrinimai rodo, jog Lietuvoje pardavinėjamas medus kokybiškas ir saugus vartoti

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) užtikrina periodinę medaus pateikto į rinką kontrolę, kasmet atlieka planinius prekybos tinklų ir turgaviečių patikrinimus, siekdami užtikrinti, jog vartotojus pasiektų saugus ir kokybiškas medus. Patikrinimų metu, inspektoriai vertina,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS