1.9 C
Rokiškis
2024 / 03 / 19

„Sodra“ paaiškina 10 dalykų apie ligos išmokas

Ar jau skaitėte?

Paskelbus karantiną ugdymo įstaigose daugiau nei 40 tūkst. tėvų kreipėsi į gydytojus ir gavo nedarbingumo pažymėjimus, kad galėtų prižiūrėti namuose savo mažamečius vaikus.

- Reklama -

„Sodra“ pateikia atsakymus į dažniausiai gyventojų užduodamus klausimus:

1. Kada išmoka bus pervesta ir kiek truks išmokos mokėjimas?

Ligos išmoka, kaip ir iki šiol, bus išmokama per 17 darbo dienų nuo gyventojo prašymo skirti ligos išmoką bei kitų dokumentų ar duomenų, tarp jų ir darbdavio NP_SD2 pranešimo pateikimo dienos. Darbdavys pranešimą teikia pasibaigus nedarbingumo laikotarpiui – kai žmogus grįžta į darbą, arba kas dvi savaites, jeigu nedarbingumo laikotarpis trunka ilgiau.

Ekstremalios situacijos (karantino) laikotarpių išmoka bus mokama už kiekvieną ne trumpesnį kaip 14 kalendorinių dienų laikotarpį.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką po 14 dienų tėvai turėtų kreiptis į vaiko šeimos gydytoją dėl tokio pažymėjimo pratęsimo. Darbdavys irgi atitinkamai turėtų „Sodrai“ pateikti NP_SD2 pranešimą.

- Reklama -

2. Ar galima išmoką gauti atgaline tvarka?

Nedarbingumo pažymėjimai sveiko vaiko – darželinuko, priešmokyklinuko ar pradinuko – priežiūrai, kai ugdymo įstaigoje nustatomas infekcijos plitimą ribojantis režimas, gali būti išduodami ir atgaline tvarka, bet ne daugiau kaip už 5 darbo dienas, skaičiuojant atgal nuo asmens kreipimosi į sveikatos priežiūros įstaigą dienos.

Norint gauti nedarbingumo pažymėjimą reikia skambinti vaiko gydytojui. Jeigu tai nepavyktų padaryti iškart, gydytojai turi galimybę nedarbingumo pažymėjimą dėl tokių atveju išduoti ir už praėjusias dienas.

Karantino laikotarpiu išmokos mokamos ir tuo atveju, jeigu ugdymo įstaigoje paskelbtos atostogos.

3. Jeigu vienas iš tėvų yra vieno vaiko priežiūros atostogose, ar gali kitas iš tėvų gauti išmoką kitam vaikui prižiūrėti?

Jeigu vienas iš tėvų yra vieno vaiko priežiūros atostogose, o kitas vaikas ar vaikai negali lankyti darželio ar pradinės mokyklos dėl karantino, kitas tėvas, gali gauti nedarbingumo pažymėjimą ir ligos išmoką sveiko vaiko priežiūrai. Tas pats taikoma ir jeigu mama yra nėštumo ir gimdymo atostogose.


Audio knyga: MILIJONIERIAUS UŽRAŠAI. Kaip tapti labai turtingu

Tai asmeninė kiekvieno žmogaus „Milijonieriaus daugybos lentelė” – 8-nių, labai trumpų ir aiškiai išdėstytų esminių dėsnių ir principų santrauka, kurių privaloma laikytis norint tapti sėkmingu.


4. Ar slaugant vaiką namuose dėl karantino galima dirbti nuotoliniu būdų arba būti prastovoje?

Ligos išmoka mokama tik tiems tėvams, įtėviams, globėjams ar budintiems globotojams, kurie prižiūrėdami vaiką namuose dėl karantino prarado darbo pajamas.

Daugelis darbuotojų pastaruoju metu dirba nuotoliniu būdų ar jų įmonėje skelbiamos prastovos. Svarbu, nepriklausomai nuo to, ar tai nuotolinis darbas ar prastova, už tas dienas, kurias žmogus dirbo, ligos išmoka sveiko vaiko priežiūrai negali būti mokama.

5. Jeigu esu neapmokamose atostogose, ar galiu gauti išmoką už vaiko slaugą?

Ne. Ligos išmoka mokama tik tiems gyventojams, kurie prarado pajamas prižiūrėdami vaikus, kurių ugdymo įstaiga uždaryta dėl karantino. Jeigu žmogus nedirbo ir tuo laikotarpiu pajamų neturėjo, išmoka nėra mokama.

6. Ar gausiu išmoką vaiko karantinui, jeigu iki šiol nedirbau?

Ligos išmoka mokama tik tiems apdraustiesiems asmenims, kurie prarado darbo pajamas prižiūrėdami vaikus, kurių ugdymo įstaiga uždaryta dėl karantino ir turi reikalaujamą ligos socialinio draudimo stažą.

Jeigu žmogus nedirbo (nebuvo draudžiamas ligos draudimu) ir tuo laikotarpiu pajamų neturėjo, išmoka nėra mokama.

7. Ar gali ligos išmoką gauti seneliai?

Nuo šiol ligos išmoką sveiko vaiko – darželinuko, priešmokyklinuko ar pradinuko – priežiūrai, kai ugdymo įstaigoje nustatomas infekcijos plitimą ribojantis režimas, gali gauti ir dirbantys seneliai, jeigu vaiko tėvai, įtėviai, globėjai negali pasinaudoti galimybe dirbti nuotoliniu būdu ir jeigu jiems nėra paskelbta prastova. Iki šiol ligos išmokos už sveiko vaiko priežiūrą buvo mokamos tėvams, įtėviams, globėjams bei budintiems globotojams.

8. Ar dirbant savarankiškai išmoka bus mokama?

Visi savarankiškai veiklą vykdantys gyventojai, išskyrus dirbančius tik su verslo liudijimu, moka ligos socialinio draudimo įmokas ir gali gauti ligos išmokas. Tačiau svarbu žinoti, kad dirbant savarankiškai ligos išmokos skiriamos ir mokamos atsižvelgiant į gyventojo deklaruotas pajamas ir sumokėtas ligos socialinio draudimo įmokas.

Jeigu laikinai nedarbingu pripažintas gyventojas, pavyzdžiui, dirbantis su individualios veiklos pažyma, dar nėra deklaravęs pajamų už 2019 metus, gali būti, taip kad ligos išmoką jis gaus tik po to, kai deklaruos pajamas ir sumokės įmokas.

Verslo liudijimų turėtojai ligos draudimu nėra draudžiami, įmokų nemoka ir ligos išmokų negautų.

9. Jeigu du vaikai, ar abu tėvai gali gauti išmokas už kiekvieno vaiko slaugą?

Ekstremalios situacijos ir karantino atvejais abu tėvai gali gauti išmokas.


Audio knyga: PERGUDRAUTI VELNIĄ. Specialus leidimas. AKCIJOS kodas: UOGA

Napoleonas Hilas, be abejonės, yra vienas garsiausių savigalbos mokytojų, mąstytojas, įtaigos meistras ir visų laikų perkamiausias autorius. Mes prašome jūsų greitai pabandyti įsivaizduoti ir nusikelti į tikrą pokalbį su velniu. Tokiu būdu jūs suprasite, kas, anot paties velnio, iš tikrųjų jis yra ir ką jis daro 98 procentams gyvų būtybių.


10. Kokios išmokos mokėjimo sąlygos?

Uždarius ugdymo įstaigas karantinui ligos išmokos vaiko priežiūrai, kai ugdymo įstaigoje nustatomas infekcijos plitimą ribojantis režimas mokamos už darželinuko, priešmokyklinuko ar pradinuko priežiūrą. Už vyresnių klasių sveikų vaikų priežiūrą dėl karantino išmokos nemokamos.

Norint gauti išmoką, reikia būti apdraustajam (tuo metu turėti darbą ar vykdyti savarankišką veiklą) bei būti įgijus ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per paskutinius 12 mėnesių arba ne trumpesnį kaip 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos socialinio draudimo stažą.

Išmoka sudaro 65,94 proc. kompensuojamojo uždarbio , buvusio tris mėnesius iki mėnesio prieš karantino mėnesį, dydžio. Išmoka negali būti mažesnė kaip 7,21 euro už darbo dieną ir negali būti didesnė kaip 81,65 euro už darbo dieną arba 1722,75 euro už mėnesį („ant popieriaus“). Ją moka „Sodra“ į ligos išmokos prašyme, kuris pateikiamas prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros www.sodra.lt/gyventojui, nurodytą sąskaitą.

Saulius Jarmalis
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas

TOP naujienos

Išmanusis telefonas – ne žaislas: 5 patarimai, kaip jį tinkamai paruošti vaikui

Pradinio amžiaus vaikų prie ekranų praleidžiamas laikas pastaraisiais metais pakilo iki pusšeštos valandos per dieną arba beveik trijų mėnesių per metus, rodo šeimų gerove...

Šiuo metu mes perrašome visuomenę, priskirdami vyrams naujų vaidmenų

Šiuo metu mes perrašome visuomenę ir savo lūkesčius vyrams, ką ir kaip jie turėtų daryti, vis daugiau priskirdami vyrams įtraukios tėvystės vaidmenų, kurie turi...

Ar siekiant gauti dar vieną “like” socialiniame tinkle, verta kelti gyvūnui baimę?

Socialiniuose tinkluose pasklido visuomenėje žinomo asmens nufilmuotas įrašas, kuris savo gyvūną, pririštą prie pavadėlio apsuko ore. Dėmesį į tai atkreipė ir Valstybinės maisto ir...

Gydytoja apie grožio injekcijas prieš šventes

Trumpos naktys, greitai tiksintis laikas ir stresas palieka žymes veide. Vienos suteikia unikalumo, o kitas labai norėtųsi paslėpti. O gal – patempti, paputlinti, pakelti,...

Žiemos sezonas Vilniaus oro uoste

Paskutinį spalio sekmadienį kartu su laiko pasikeitimu startuos ir aviacijos žiemos sezonas. Šiemet Lietuvos oro uostai keliautojams pasiūlys beveik 70 krypčių, o tarp jų - du naujus maršrutus slidinėjimo entuziastams. Lietuvos oro uostų atstovų...

Šiandien vakarinėje šalies pusėje nedidelis lietus, dulksna

Artimiausią parą laukia sausesni, ramesni ir vėsesni orai, o vėliau atšils, dažnai palis, bus vėjuota. Intelektinis žaidimas internete Šiandien vakarinėje šalies pusėje nedidelis lietus, dulksna. Aukščiausia temperatūra 6–10 laipsnių šilumos. Spalio 20-os naktį numatomas lietus, dieną daug...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS