22.6 C
Rokiškis
2024 / 05 / 17

Šv. Kalėdos be popierinių atvirukų – iššūkis ar galimybė?

Ar jau skaitėte?

Tikriausiai nei vienas iš mūsų nenorime dar labiau teršti gamtą Šv. Kalėdų ir Naujųjų Metų laikotarpiu. Pasirodo, mes tai darome net nenorėdami, kai artimuosius ir draugus sveikiname popieriniais atvirukais, kurie, atlikę vienkartinę funkciją, virsta sunkiai perdirbamomis atliekomis. Vien JAV gyventojai kasmet švenčių proga išsiunčia 7 mlrd. popierinių atvirukų, Jungtinėje Karalystėje šis skaičius siekia 150 mln. VšĮ „Gamtos ateitis“ kviečia iššūkiui ir vietoj popierinio sveikinimo siūlo pasinaudoti vienu iš jos sukurtų elektroninių žinučių.

- Reklama -
  • Geras SUDOKU, čempionatas čia »
  • Puošnūs ir blizgūs atvirukai dažniausiai yra neperdirbami

    „Atvirukai gaminami taip, kad pirmiausiai atliktų estetinę funkciją. Jų gamyboje vis dar naudojamas sunkiai perdirbamas popierius. Perdirbimą dar labiau apsunkina dažai, rašalas, blizgučiai, kitos dizaino detalės ir klijai, kuriais jos tvirtinamos. Dažnu atveju puošnus šventinis atvirukas yra visiškai neperdirbamas, geriausiu atveju – sunkiai perdirbamas ir atsiduria mišrių atliekų konteineryje. Tikrai verta susimąstyti, ar trumpas džiaugsmas, kurį patiriame gavę tokį sveikinimą, yra vertas tolesnių pasekmių mūsų aplinkai“, – sako pakuočių perdirbimo pakuočių atliekų tvarkymo VšĮ „Gamtos ateitis“ viešinimo ir rinkodaros vadovė Diana Ramanauskaitė.

    Dabartinės tvarumo problemos dar buvo toli ateityje, kai XIX a. viduryje buvo sukurtas pirmasis pasaulyje kalėdinis atvirukas. Jo autoriumi yra laikomas seras Henry Cole, britų muziejaus „Victoria & Albert Museum“ įkūrėjas, kai 1856 m. šiuo tikslu užsakė kalėdinę iliustraciją.

    Laikai keičiasi, turime reaguoti ir keisdami savo įpročius. D. Ramanauskaitės teigimu, pirmas žingsnis link tvaresnių Šv. Kalėdų ir žiemos švenčių – tai sąmoningas tvarių kalėdinių atvirukų, eglučių papuošimų ir dovanų popieriaus pasirinkimas.

    „Jei visgi šventiniu laikotarpiu sulaukiame popierinių sveikinimų, pasistenkime juos prieš išmetant paruošti taip, kad jie tiktų perdirbimui: nuo kartono nulupkime priklijuotas dekoro detales ir blizgius papuošimus. Jei visas atviruko plotas nėra nudažytas cheminiais dažais, tikėtina, kad taip paruoštas atvirukų atliekas bus galima perdirbti“, – pataria D. Ramanauskaitė.

    E. Atvirukai – galimybė perduoti sveikinimą ir paskatinimą tausoti gamtą

    Popierinių atvirukų išmetimas laikantis rūšiavimo taisyklių – mažesnė blogybė nei jų metimas į mišrių šiukšlių konteinerį. Tačiau galime sąmoningai apsispręsti visiškai nenaudoti popierinių sveikinimų ir taip nedaryti jokių kompromisų.

    - Reklama -

    „Norėdami paskatinti žmones rinktis e. atviruką vietoj spausdinto, sukūrėme šmaikščių ir šiltų skaitmeninių atvirukų seriją, kurioje sau tinkamą sveikinimą ras kiekvienas. Tokiu atviruku artimiesiems ir draugams perduodame dvi žinutes – šventinį sveikinimą ir paskatinimą saugoti gamtą. Galbūt tokiu būdu artimuosius paskatinsime į naujų įsipareigojimų sąrašą, kurį daugelis ruošiasi sausio pradžioje, įtraukti užduoti tausoti aplinką ir rūšiuoti atliekas. Juk kalėdiniu laikotarpiu visi norime padaryti bent vieną gerą darbą“, – idėja dalijasi D. Ramanauskaitė.

    Kasmet sunaudojamu dovanų popieriumi galime apjuosti Žemę 9 kartus

    Kalėdinis tvarumo iššūkis neapsiriboja tik popierinių atvirukų atsisakymu. Mūsų atsakomybė dėl gamtos taršos (arba švaros) atsispindi ir mūsų pasirenkamuose šventinio interjero ar dovanų dekoro sprendimuose. Skaičiuojama, kad vien Jungtinėje Karalystėje kasmet dovanų įvyniojimui sunaudojama virš 345 tūkst. km popieriaus – tiek, kiek reikėtų Žemę apjuosti 9 kartus. Vertinant mums artimesniais masteliais, tai reiškia, kad kiekviena šeima sunaudoja vidutiniškai 4 dovanų popieriaus rulonus.

    „Jeigu nepradėsime pokyčių nuo savo šeimos ir juos atidėliosime vis kitiems metams, ilgalaikio rezultato nepasieksime. Pirmiausiai turime pradėti nuo savęs – savo namų, kiemo, draugų, vaikų darželio, mokyklos ar darbovietės. Tuo tikslu dalijamės keliais lengvai įgyvendinamais patarimais, kurie ne tik padės tausoti aplinką, bet ir neišaugins šventinio biudžeto, o svarbiausia – suburs šeimą ar draugus bendrai veiklai“, – ragina D. Ramanauskaitė.

    Dvylika VšĮ „Gamtos ateitis“ patarimų, kaip tvariai sutikti Šv. Kalėdas

    1. Siųsti e. atvirukus vietoj popierinių
    2. Įsigyti eglutę vazone ir pavasarį ją persodinti (savo, artimųjų ar draugų kieme)
    3. Puošti eglutę natūraliais papuošimais: kankorėžiais, džiovintais augalais, meduoliais
    4. Įsigyjant dovanas, atsisakyti papildomų maišelių ar dėžučių
    5. Nepakuoti dovanų arba pakuoti į daugkartinius medžiaginius maišelius
    6. Šeimoje įgyvendinti dovanų apsikeitimo idėją vietoj dovanų „pilies“ kiekvienam
    7. Blizgias sintetines girliandas keisti džiovintų augalų ar meduolių girliandomis
    8. Pasiūti daugkartinio naudojimo nykštukų kepures vaikams
    9. Rinktis natūralaus vaško žvakes
    10. Atidžiai suplanuoti šventėms reikalingą maistą, kad nereiktų išmesti likučių
    11. Pasidalinti maisto gaminimo funkcijas: po vieną patiekalą nuo vieno šeimos nario
    12. Dovanoti ne daiktus, o savo laiką kitam!

    Atsisiųsti e. atvirukus kviečiame VšĮ „Gamtos ateitis“ svetainėje: https://bit.ly/3mmTJPM

    VšĮ „Gamtos ateitis“ jums linki smagių ir tvarių Šv. Kalėdų!

    Diana Ramanauskaitė
    Viešinimo ir marketingo vadovė
    VšĮ „Gamtos ateitis“

    TOP naujienos

    Negalavimai pavasarį įspėja ne tik apie organizmo nusilpimą, bet ir apie nediagnozuotas ligas

    Atsiradęs nuovargis, jėgų ir energijos stoka, didesnis mieguistumas ryte, nuotaikų svyravimai, nestabilus kraujospūdis, stipriau slenkantys plaukai, išsausėjusi oda ir pasikartojančios virusinės infekcijos – dažniausi...

    Etnologas: „Štai tikroji Kalėdų senelio istorija, kurią turi žinoti suaugusieji ir vaikai”

    Nors Kalėdų senelio personažas įvairiose pasaulio šalyse labai įvairus ir spalvingas, etnologo Liberto Klimkos teigimu, lietuviams svarbu ir įdomu žinoti tikrąją Kalėdų senelio istoriją...

    Kodėl Lietuvoje populiarėja vokiečių kalbos pamokos?

    Ilgą laiką pasaulyje dominavusį anglų kalbos mokymąsi vejasi vis populiarėjančios kitos užsienio kalbos: skandinavų šalių, ispanų, vokiečių. Besikeičiant tendencijoms, norime apžvelgti priežastis, kodėl vis...

    „Orlen Lietuvos“ reaktoriaus kelionė baigta: pasiekė gamyklą Mažeikiuose, vyks įrenginio statybos

    „Orlen Lietuvos“ reaktoriaus kelionė baigta – pirmadienį jis atvyko į Mažeikiuose esančia gamyklą, Eltai patvirtino bendrovės atstovė spaudai Kristina Gendvilė. Ji pažymėjo, kad dabar iki...

    Žiemos šalčiai tvirtam imunitetui nebaisūs: jį sustiprinsite šiais vaisiais (receptas)

    Žiemos šventėms pasibaigus citrusinių vaisių populiarumo banga slopsta. Tačiau veltui – mat gydytoja dietologė dr. Edita Gavelinė sako, jog juose esantys antioksidantai, vitaminas C bei kitos, imuninę sistemą stiprinančios medžiagos, neturėtų išnykti iš kasdienio...

    Vasarą registruojama daugiau per maistą plintančių žarnyno infekcijų

    Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį užregistruotos 4008 žarnyno infekcinės ligos. Pasak ULAC Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytojos Aušros Bartulienės, per maistą plintančios žarnyno infekcijos registruojamos ištisus metus, tačiau...

    PORTALO SKAITOMIAUSI

    JUMS PARINKTOS NAUJIENOS